piątek, 29 maja 2009

sardynkami w towarzystwie suszonych pomidorów nadziewane oliwki zielone :)


Mam chwilę czasu i mogę sobie pozwolić na zrobienie takich fikuśnych cudeniek ;) Inspiracja znowu zaczerpnięta z majowej "Kuchni". Dawno temu kupowałam ten magazyn namiętnie, potem nastał taki czas, że wiecej było w nim reklam niż treści, więc sobie darowałam. Teraz, po ładnych paru latach kupiłam ostatni numer i znowu mnie gazeta zachwyciła :-) Może dlatego, że przepisy w niej zawarte doskonale trafiają w mój gust? No i te piękne zdjęcia... ech... jak ja bym chciała tak umieć fotografować jedzenie...

Przepis:

Oliwki faszerowane sardynkami i suszonymi pomidorami czyli moja propozycja w Sałatkowym Barze :-)

  • 20 sztuk zielonych oliwek bez pestek
  • sardynki z puszki
  • kilka suszonych pomidorów z zalewy oliwowej
  • łyżka owej zalewy w razie potrzeby

Sardynki i pomidory dokładnie miksujemy i jeśli masa wyjdzie zbyt sucha dolewamy do niej oliwę spod pomidorów. Oliwki nacinamy i nadziewamy przygotowaną masą. Gotowe :-)

Mi zostało trochę farszu, więc wkroiłam do niego ogórka kiszonego i zmieszałam z twarogiem. Wyszła pyszna pasta kanapkowa. Idealna do krakersów z pieprzem, o których później :-)

3 komentarze:

grumko pisze...

Fajna propozycja. Ja "Kuchnię" przestałem kupować dokładnie z takich samych powodów jak Ty. Z tego co piszesz to wypadało by jej dać drugą szansę;-)

Agata pisze...

Do tego winko i ciepły wieczór na tarasie...

Ania pisze...

Też zwróciłam na nie uwagę! Wyglądają bardzo smacznie.

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin